Menu
Tipy a triky

Jak si upravit recept na velikost vaší formy

Jak si upravit recept, když mám jinak velkou formu než je v receptu? Jak si navýšit či ponížit suroviny? Tento dotaz dostávám za ta léta psaní blogu asi nejčastěji a trpělivě na něj odpovídám. Věřím, že někteří opravdu neví, jak na to, u některých je to pak lenost nebo pohodlnost 🙂

V podstatě na tom není nic složitého, jednoduchá matematika základní školy. Spočítám si obsah obou forem, tedy té co je v receptu a té co mám doma, pak je mezi sebou vydělím a vzniklým koeficientem vynásobím všechny potřebné suroviny. Vycházím z předpokladu, že chci mít koláč či dort stejně vysoký jako v původním receptu, proto je obsah pro porovnání dostačující. Pozor, je velká chyba porovnávat poloměr či průměr formy.

Aby byl tento příspěvek nejen poučný, ale i nápomocný, vytvořila jsem vám tabulku, díky které už nebudete muset nic počítat 🙂 Stačí si najít ten správný koeficient a tím pak vynásobit všechny suroviny v receptu. Pro představu jeden příklad – V receptu je uvedena forma o průměru 20 cm, já mám doma jen průměr 24 cm. Všechny suroviny v receptu tedy vynásobím koeficientem 1,45 😊

Samozřejmě suroviny jako třeba vejce můžete zaokrouhlit, případně to vyřešit jejich odvážením. Vždy je také potřeba vzít v úvahu délku pečení a přizpůsobit ji dané velikosti (tedy buď zkrátit nebo prodloužit). Na to se koeficient nevztahuje 🙂 Řiďte se vlastní zkušeností, vizuální kontrolou nebo testem se špejlí.

Tabulka je pouze pro kulaté formy, protože ty se vyskytují v receptech nejčastěji. Nicméně když už teď víte, jak na to (pomocí obsahu), snadno si převedete kulatou formu na hranatou a naopak 😊 Pro tento případ přikládám i vzorečky pro výpočet obsahů.

  • Obsah kruhu = π (3,14) x r2 (poloměr kruhu na druhou)
  • Obsah čtverce = a x a = a2 (strana čtverce na druhou)
  • Obsah obdélníku = a x b (kratší stranu vynásobíte tou delší)

Abyste si mohli tabulku vytisknout a mít ji tak neustále po ruce, máte ji tu i v podobě ke stažení.

A pokud by vás zajímal recept na ten skvělý koláč nahoře, tak ten najdete v mojí kuchařce 🙂

Žádné komentáře

    Zanechte komentář