Retro dort nebo moderní technika
Já sama jsem musela tomuto typu dortu přijít na chuť, protože zpočátku mi hodně připomínal takový retro styl. Ale čím více se začal objevovat, v čím dál více promyšlených kompozicích a různých barevných tónech, tím více se mi začínal líbit. A to až tak moc, že jsem zatoužila si ho taky vyzkoušet. Takže jsem byla doslova nadšená, když si ho moje dcera vybrala jako svůj narozeninový dort.
Vintage nebo také Lambeth styl dortu označuje tradiční anglickou techniku zdobení, která je typická bohatými reliéfy, propracovanými ornamenty a volány, které se tvoří pomocí různých cukrářských špiček. Podle dostupných informací pochází tento styl z londýnské umělecké školy Lambeth a byl velmi populární v polovině 20. století, často se používal u svatebních a slavnostních dortů. A jeho obliba se vrací i dnes.


Já jsem se při zdobení držela trochu při zemi, jednak byl dort poměrně malý a hlavně dcera si přála střízlivější zdobení 🙂 Na obmaz i zdobení jsem použila osvědčený švýcarský (sněhový) máslový krém, který už z mého blogu znáte. Základem krému je sníh z bílků, takže je krém téměř bílý, není tak sladký a dobře se s ním pracuje. Dá se i dobře barvit a na použití zdobících špiček je ideální.
A co se skrývá pod povrchem dortu? V podstatě tam může být cokoliv, u nás vyhrál oblíbený harlekýn, tedy kombinace kakaového korpusu, pařížské a bílé šlehačky. I když to možná na první pohled nevypadá, dort je má jen 16 cm v průměru a je dvakrát propojený. Ale minimálně osm porcí z něho uděláte bez problému 🙂


Recept na Dort ve vintage stylu (8 porcí)
Kakaový korpus
- 215 g vajec (4 vejce M)
- 135 g cukru krupice
- 100 g hladké mouky
- 25 g přírodního kakaa
- 20 g rostlinného oleje
Vejce a cukr společně zahřejte ve vodní lázni na teplotu 50 °C, následně vyšlehejte do velmi husté pěny. Stěrkou opatrně vmíchejte prosátou mouku s kakaem a nakonec olej.
Těsto nalijte do formy (ráfku) o průměru 16 cm vyložené pečicím papírem a pečte v troubě vyhřáté na 180 °C (horní/dolní) asi 20-25 minut. Špejlí si ověřte, že je korpus propečený. Nechte vychladnout, pak opatrně vyřízněte z formy, klidně i druhý den.
Pařížská šlehačka
- 300 g smetany ke šlehání 33%
- 100 g hořké čokolády 60% (použila jsem Belcolade)
Polovinu smetany zahřejte téměř k bodu varu a nalijte na čokoládu. Nechte minutu odstát, pak promíchejte a emulzujte tyčovým mixérem. Přilijte zbylou část studené smetany a znovu promixujte. Zakryjte kontaktně fólií a nechte v lednici minimálně 8 hodin odležet (ideálně přes noc).
Sestavení dortu
- 250 g smetany ke šlehání 35-40%
- oblíbený alkohol nebo káva na prokapání
Vychladlý korpus dvakrát vodorovně prokrojte, vzniknou vám tři pláty. První položte na tácek nebo podložku a pokapejte alkoholem.
Obě šlehačky (pařížskou i bílou) pozvolna vyšlehejte do pevna. Pomocí sáčku nebo jen stěrkou naneste část obou šlehaček na první plát, zakryjte druhým plátem a lehce přimáčkněte. Opět pokapejte alkoholem a naneste šlehačky. Zakryjte třetím plátem a dort jen zlehka zbytkem šlehačky zarovnejte a obmázněte. Zabalte do fólie a dejte přes noc do lednice odležet.


Švýcarský (sněhový) máslový krém
- 90 g bílků
- 140 g cukru krupice
- 250 g másla
Bílky a cukr za občasného míchání společně zahřejte ve vodní lázni na teplotu 71 stupňů. Poté vyšlehejte do pevného sněhu (už mimo vodní lázeň), pár minut to v robotu zabere. Šleháním bílky zchladnou.
Do sněhu pak po částech zašlehejte na kousky pokrájené lehce povolené máslo (mělo by držet tvar). Nebojte se šlehat ke konci na vyšší rychlost a další dobu, abyste dosáhli krémové a nadýchané konzistence. Video postup ke krému najdete na mém instagramu.
Částí krému celý dort hezky do hladka obmažte. Doporučuji odmazávat v několika tenkých vrstvách a vždy nechat krátce ztuhnout v lednici. Pro dosažení hladkého povrchu si můžete nůž nebo nerezovou kartu nahřát, jde to pak snadněji uhladit. Než budete nanášet krém špičkou, nechte obmaz pořádně ztuhnout.
Dokončení dortu
Zbytek krému znovu krátce prošlehejte a přendejte si ho do sáčku se zdobící špičkou. Já použila dvě řezané špičky, otevřená a uzavřená hvězda o průměru 5 mm. Doporučuji si předem naznačit, kde a jak budete chtít zdobit, případně si to někde nanečisto vyzkoušet, třeba na podložce stejného rozměru. Máslový krém má ale výhodu, že se dá opatrně z dortu sundat a nanést špičkou znovu 🙂
Než krém zcela zatuhne můžete přidat stužky uvázané do mašliček. Já jsem použila běžnou saténovou stuhu o šířce 6 mm, kterou koupíte v galanterii. Dort jsem dozdobila černým číslem z překližky a černými mini lentilkami. Vše, včetně černé podložky pod dort, jsem pořídila na cukrářském e-shopu LKstore.
Jako doplněk k dortu jsem připravila oblíbená dortová lízátka podle receptu na blogu.



Žádné komentáře